Pałac Kawalera, zwany wcześniej jako Dom Kawalerów, został zbudowany w latach 1903-1906 dla podejmowania znamienitych gości przez ród Henckel von Donnersmarck. Na elewacji budynku umieszczono wykutą w piaskowcu datę rozpoczęcia budowy„MDCCCCIII” (1903).  Pałac Kawalera to dzieło niemieckiego architekta Ernesta von Ihne.

Do Świerklańca na polowania i uczty do przybywał cesarz Wilhelm II ze swoja świtą. Hencklów chętnie odwiedzali również przedstawiciele arystokracji pruskiej oraz innych znakomitych rodów europejskich.

Wszystkie detale architektoniczne, w tym m. in. gzymsy, narożniki, cokół wykonano z piaskowca, a lico wymurowano z cegły klinkierowej. Z przepychem urządzono wnętrza. Znalazły tam miejsce cenne meble, obrazy, rzeźby, amerykańskie wanny royal, podłogi z dębowego parkietu, posadzki z marmuru, oraz doskonale działające centralne ogrzewanie.

Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został odrestaurowany i służył jako ośrodek szkoleniowy dla górnictwa. W późniejszym okresie mieściły się w nim trzygwiazdkowy hotel, restauracja i kawiarnia.

Obecnie w Pałacu Kawalera odbywają się liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym, a cały zespół pałacowo-parkowy w Świerklańcu służy szeroko pojętej rekreacji.