„Dom Kawalerów”, został zbudowany w latach 1903-1906 dla podejmowania znamienitych gości. Na elewacji budynku umieszczono wykutą w piaskowcu datę „MDCCCCIII” (1903) związana właśnie z jego budową.  „Dom Kawalerów” to dzieło niemieckiego architekta Ernesta von Ihne.

Na polowania i uczty do Świerklańca przybywał cesarz Wilhelm II ze swoja świtą. Hencklów chętnie odwiedzali również przedstawiciele arystokracji pruskiej oraz innych znakomitych rodów europejskich. Wszystkie detale architektoniczne, w tym m.in. gzymsy, narożniki, cokół wykonano z piaskowca, a lico wymurowano z cegły klinkierowej. Z przepychem urządzono wnętrza. Znalazły tam miejsce cenne meble, obrazy, rzeźby, amerykańskie wanny royal, podłogi z dębowego parkietu, posadzki z marmuru, oraz doskonale działające centralne ogrzewanie. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został odrestaurowany i służył jako ośrodek szkoleniowy dla górnictwa. Obecnie Dom Kawalerów nazywany jest Pałacem Kawalera. Do końca marca 2015 roku mieściły się w nim trzygwiazdkowy hotel, restauracja i kawiarnia, prowadzone przez gminę. Władze samorządowe postanowiły jednak wprowadzić pewne zmiany organizacyjne. Pomieszczenia restauracji i kawiarni Pałacu Kawalera, w drodze publicznego konkursu, zostały wydzierżawione prywatnemu podmiotowi. Część hotelowa aktualnie jest nieczynna.