Podczas uroczystej Sesji Rady Gminy Świerklaniec 23 września statuetkę Gracji za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymał Grzegorz Kwas - aktor Teatru Zagłębia.

Kandydaturę pana Grzegorza Kwasa złożył Gminny Ośrodek Kultury w Świerklańcu. Po rozpatrzeniu wniosku kapituła zadecydowała o przyznaniu nagrody aktorowi. Podczas uroczystej sesji w Pałacu Kawalera mieszkaniec gminy Świerklaniec odebrał statuetkę Gracji z rąk wójta gminy Świerklaniec Marka Cyla.
- Jestem przekonany, że nagroda Gracji będzie dla pana Grzegorza motorem do dalszego rozwijania pasji i zamiłowań. Zawód aktora, przy wielu zaletach, ma gorszą stronę i wymaga wiele wysiłku, dlatego w dalszej artystycznej drodze życzę panu potrzebnych sił - mówił wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl.

Grzegorz Kwas kojarzony jest z teatrem i filmem. Na swoim koncie ma ponad 80 ról scenicznych. Zagrał w filmach takich jak "Lista Schindlera", "Benek" czy "Piata pora roku". Od 2004 roku Mimo licznych obowiązków związanych z zawodem aktora aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy Świerklaniec. W ubiegłych latach przygotowywał i reżyserował inscenizacje w ramach Narodowego Czytania. Prowadzi różne imprezy artystyczne w tym imprezy plenerowe takiej jak dożynki, pikniki i imprezy sportowe. Jest członkiem Rady Programowej Gminnego Ośrodka Kultury w Świerklańcu

- Jeśli ktoś podchodzi do pewnych rzeczy z pasją i widzi tę pasję u innych, wtedy aż serce zapala się do pracy. Nagrodę Gracji traktuję nie jako początek, tylko jako kontynuację pracy w gminie Świerklaniec. Gminie bogatej w ludzi z pają - mówił laureat Gracji Grzegorz Kwas w kontekście swojej działalności artystycznej w Świerklańcu.

Nagroda Gracji wręczana od 2013 roku i otrzymali ją w poprzednich latach: Roman Gatys, Roksana Zubek, Ewa Zug, Anna Rabsztyn i zespół Alkoholica.

Sesja była również okazją do wręczenia stypendiów Wójta Gminy Świerklaniec dla uczniów wybitnie uzdolnionych w dziedzinach artystycznych. Otrzymali je:
Karolina Kubica - w kategorii muzyka – śpiew solowy i zespołowy - wyróżnienie w konkursie muzycznym "Sancta Maria” w Częstochowie o zasięgu ogólnopolskim.
Julia Miś - w kategorii muzyka- III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pro Bohemia Ostrawa 2019.
Sebastian Eliasz - w kategorii muzyka - Wyróżnienie na VII ogólnopolskim konkursie gry na elektronicznych instrumentach klawiszowych w Bydgoszczy.
Dariusz Podsiadło - w kategorii muzyka - II miejsce w VII ogólnopolskim konkursie gry na elektronicznych instrumentach klawiszowych w Bydgoszczy.
Magdalena Tomanek - w kategorii muzyka - II miejsce w XI Młodzieżowym Przeglądzie Keyboardowym Bytom Keyboard Ton 2019 o zasięgu wojewódzkim.

Przyznano również stypendia naukowe. Otrzymali je:
Natalia Bartosiak zamieszkała w Orzechu - uczennica III klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu jest Laureatem I stopnia konkursu „O złoty indeks Politechniki Śląskiej” (ogólnopolskiego), Laureatem I miejsca w XLI Wojewódzkim Drużynowym Turnieju z Fizyki oraz laureatem w etapie zadaniowym ww. turnieju.
Natalia Jarosz zamieszkała w Orzechu - uczennica III klasy gimnazjum w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu uzyskała średnią ocen 5,78 w roku szkolnym 2018/2019 przy wzorowej ocenie z zachowania.
Marcel Sapa zamieszkały w Świerklańcu - uczeń VII klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Radzionkowie uzyskał średnią ocen 5,5 w roku szkolnym 2018/2019 przy wzorowej ocenie z zachowania.
Daria Procner zamieszkała w Nowym Chechle - uczennica III klasy gimnazjum w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu uzyskała średnią ocen 5,58 w roku szkolnym 2018/2019 przy wzorowej ocenie z zachowania.
Aleksandra Wylężek zamieszkała w Orzechu - uczennica III klasy VII Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu uzyskała średnią ocen 5,4 w roku szkolnym 2018/2019 przy wzorowej ocenie z zachowania.
Zofia Spetruk zamieszkała w Orzechu - uczennica VIII klasy w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Chorzowie jest laureatką II stopnia ogólnopolskiego konkursu leksykalnego z języka angielskiego „Memory Master”.
Estera Jańczak zamieszkała w Nakle Śląskim - uczennica II klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach uzyskała średnią ocen 5,2 w roku szkolnym 2017/2018 przy wzorowej ocenie z zachowania.
Julia Figlus zamieszkała w Nowym Chechle - uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Nowym Chechle uzyskała średnią ocen 5,50 w roku szkolnym 2018/2019 przy wzorowej ocenie z zachowania.
Dawid Herman zamieszkały w Orzechu - uczeń III klasy gimnazjum w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym jest laureatem wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii dla uczniów dotychczasowych gimnazjów woj. śląskiego w roku szkolnym 2018/2019.
Michał Cyl zamieszkały w Nakle Śląskim - uczeń VIII klasy Szkoły Podstawowej im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim uzyskał średnią ocen 5,56 w roku szkolnym 2018/2019 przy wzorowej ocenie z zachowania.
Katarzyna Pawlik zamieszkała w Świerklańcu - uczennica III klasy gimnazjum w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu uzyskała średnią ocen 5,67 w roku szkolnym 2018/2019 przy wzorowej ocenie z zachowania.
Kinga Widera zamieszkała w Świerklańcu - uczennica III klasy gimnazjum w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu uzyskała średnią ocen 5,50 w roku szkolnym 2018/2019 przy wzorowej ocenie z zachowania.