Od początku września 2018 roku wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym (3, 4, 5 i 6 lat) mają miejsca w publicznych przedszkolach Gminy Świerklaniec. 

Dzięki inwestycjom w bazę edukacyjną, w obecnej kadencji samorządu udało się dokonać czegoś, czego w gminie Świerklaniec nie było jeszcze nigdy. Wpływ na to miały m. in. rozbudowy placówek w Orzechu i Świerklańcu.

Przypomnijmy, że zakończona została rozbudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orzechu. Inwestycja została zrealizowana ze środków własnych gminy i warta była niemal 2,7 milionów złotych. Zawarła między innymi powiększenie oraz przebudowę części przedszkolnej na parterze budynku oraz części szkolnej o dodatkowe sale lekcyjne. Przebudowana jest klatka schodowa i zaadaptowane pomieszczenie na szatnie. Powiększone oraz przebudowane zostało także zaplecze kuchenne. Zmodernizowane zostały sanitariaty, a wejście zostało dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zakończyła się także inwestycja przebudowy i rozbudowy budynku Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza zlokalizowanego przy ul. Młyńskiej 7. Przebudowa umożliwiła powstanie w tym miejscu oddziałów przedszkolnych do których uczęszczają m.in. przedszkolaki ze Świerklańca, a także dzieci z oddziału przedszkolnego z Nowego Chechła. Zakres prac objął między innymi dobudowę nowej, zewnętrznej klatki schodowej i likwidację istniejącej wewnętrznej klatki, wymianę stolarki drzwiowej oraz przebudowę istniejących toalet. Urządzone i wyposażone zostały sale i szatnia. Na zewnątrz budynku powstały także nowe chodniki z kostki betonowej oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych.
Dzięki tym wszystkim inwestycjom nie martwimy się teraz o miejsca przedszkolne dla naszych pociech, a po ukończeniu budowy budynku przedszkola w Nowym Chechle, ten komfort będzie jeszcze większy.