Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

22 czerwca 2018 roku zakończyliśmy rok szkolny. W szkołach na terenie gminy odbyły się uroczystości z tym związane. Uczestniczył w nich wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl, który podziękował dyrektorom szkół podstawowych w Świerklańcu, Nowym Chechle, Nakle Śląskim i Orzechu za trud włożony w przekazywanie wiedzy i wychowanie dzieci i młodzieży. Tradycyjnie już uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen otrzymali od wójta nagrody.

Podziękowania za pracę podczas roku szkolnego otrzymali: dyrekcje szkół, grona pedagogiczne, rady rodziców i wszyscy wychowawcy, katecheci, księża i osoby pracujące w szkołach.
Obecny rok jest przełomowy jeżeli chodzi o inwestycje związane z oświatą. Gmina stawia na rozwój swoich placówek oświatowych. Remonty i modernizacje przechodzą szkoły i przedszkola, by dzieci i młodzież uczyły się w komfortowych warunkach.
Trwa termomodernizacja budynku byłego gimnazjum w Świerklańcu przy ul. Źródlanej (obecnie to budynek szkoły podstawowej). Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych. Na finiszu jest pierwszy etap, czyli między innymi wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian, ścian piwnic, cokołu, stropodachów i remont wejścia głównego. II etap obejmie wymianę źródła ciepła na nowoczesną instalację gazową (do tej pory budynek ogrzewany jest węglem). Na budowę przedszkola w Nowym Chechle od dawna czekają uczniowie. Tym razem udało się pozyskać unijne dofinansowanie w wysokości niemal 4 milionów złotych (65% całkowitej kwoty inwestycji). Przedszkole będzie przeznaczone dla około 100 dzieci. Inwestycja obejmie częściową przebudowę oraz rozbudowę istniejącego budynku Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w kierunku południowym o cześć przeznaczoną właśnie dla przedszkolaków. Powstanie także plac zabaw i nowe miejsca postojowe.
Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orzechu realizowana jest ze środków własnych gminy. Inwestycja watra niemal 2,7 milionów złotych zawiera między innymi powiększenie oraz przebudowę części przedszkolnej na parterze budynku oraz części szkolnej o dodatkowe sale lekcyjne. Przebudowana będzie klatka schodowa i zaadaptowane pomieszczenie na szatnie. Powiększone oraz przebudowane zostanie także zaplecze kuchenne. Zmodernizowane zostaną sanitariaty, a wejście zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Rozpoczęła się także inwestycja przebudowy i rozbudowy budynku Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza zlokalizowanego przy ul. Młyńskiej 7. Ze względu na konieczność przejazdu ciężkiego sprzętu na ulicy Młyńskiej występują utrudnienia w parkowaniu samochodów w okolicy szkoły i budynku Urzędu Gminy.
Rozpoczęta przebudowa i rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Świerklańcu umożliwi powstanie w tym miejscu oddziałów przedszkolnych. Zakres prac obejmie między innymi dobudowę nowej, zewnętrznej klatki schodowej i likwidację istniejącej wewnętrznej klatki, wymianę stolarki drzwiowej oraz przebudowę istniejących toalet. Na zewnątrz budynku powstaną także nowe chodniki z kostki betonowej oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych.
- Musimy pamiętać, że te wielkie inwestycje robimy dla naszych dzieci. To ważne, żeby mogły się kształcić w świetnych warunkach – mówił wójt.
Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom wspaniałych i długich wakacji!

Budżet partycypacyjny

Gospodarka odpadami

facebook

Projekty unijne

Poświadczenie Skutecznego Użytkownika

 

CAF dla Gminy Świerklaniec