Finał Szlachetnej Paczki w Pałacu Kawalera

Ponad 50 najbardziej potrzebujących rodzin z rejonu Tarnowskich Gór i okolic, które obejmowały całą gminę Świerklaniec, Radzionków, część Tarnowskich Gór i kilka miejscowości z powiatu tarnogórskiego otrzymało prezenty w ramach Szlachetnej Paczki.

9 i 10 grudnia Pałac Kawalera w Świerklańcu stał się bazą przeładunkową tegorocznego finału akcji Szlachetna Paczka. Pod względem ilości był to rekordowy finał. W organizację włączyli się wspólnie Fundacja Możesz Lepiej oraz Urząd Gminy Świerklaniec.
Finał SZLACHETNEJ PACZKI nie przez przypadek nazywany jest WEEKENDEM CUDÓW. Przez te dwa dni dzieją się niesamowite historie. Wzruszenia, emocje, wspaniałe chwile. W tym roku do akcji włączono łącznie 50 najbardziej potrzebujących rodzin, ale tak naprawdę to nie liczby są ważne, a poznanie każdej jednej historii i dotarcie do tych, którzy pomocy naprawdę potrzebują. Najczęściej są to osoby starsze i samotne, samodzielni rodzice, rodziny, w których jest osoba chora lub z niepełnosprawnością. Pomoc trafia tez do osób i rodzin, które z dnia na dzień spotkało nieszczęście – śmierć jedynego żywiciela rodziny, pożar itd. Czasami najważniejszą pomocą, którą otrzymują te osoby jest rozmowa, spotkanie z drugim człowiekiem, który ma dla nich czas, chce go poświecić właśnie im. To taka informacja: „jesteś dla mnie ważny! Chcę Ci pomóc!”. Celem SZLACHETNEJ PACZKI jest doprowadzenie rodziny, osoby do samodzielności. Wolontariusz pracuje z rodziną – spotyka się z nią by poznać historię, potrzeby, ale spotyka się również po wręczeniu paczki. To właśnie wręczenie rodzinie paczki od darczyńcy ma być momentem na „złapanie oddechu” – by móc zacząć podejmować działania, które ostatecznie poprowadzą do polepszenia sytuacji. Rodzina nie musi myśleć np. o tym, czy przez najbliższe dni, tygodnie będzie miała co jeść – bo otrzymuje to w paczce. Może „z czystym sumieniem” skierować swoje myśli na planowanie: co dalej? SZLACHETNA PACZKA to jedyny taki projekt na świecie. To rozwiązanie systemowe, które łączy milion osób, a wciąż konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. To połączenie idealizmu, mądrej pomocy, technologii i umiejętności zarządzania.


Fot. Agnieszka Noga

Budżet partycypacyjny

Gospodarka odpadami

facebook

Projekty unijne

Poświadczenie Skutecznego Użytkownika

 

CAF dla Gminy Świerklaniec