Jubileuszowy Hubertus w parku w Świerklańcu

To był już dwudziesty tradycyjny Hubertus w zabytkowym parku w Świerklańcu. Święto leśników, myśliwych i jeźdźców celebrowano 21 października. Co roku Hubertusowi towarzyszy moc atrakcji, które przyciągają do parku setki, a nawet tysiące osób. W tym roku było podobnie, bo wbrew niektórym prognozom, pogoda dopisała.

Obchody XX Jubileuszowego Hubertusa rozpoczęła uroczysta msza święta w centralnej części parku. Następnie pod Pałacem Kawalera odbyło się oficjalne otwarcie. Zebranych w Świerklańcu gości przywitali wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl i Kornelia Mosch – Regulska, którzy reprezentowali organizatorów imprezy – gminę Świerklaniec oraz Ośrodek Jeździecki „Gonitwa”. Uczestnicy Hubertusa złożyli wójtowi uroczysty raport. Tegoroczne obchody były także  połączone z 70-leciem założenia Koła Łowieckiego „Świerklaniec” z siedzibą w Nakle Śląski. Była to okazja do wręczenia medali i wyróżnień dla nakielskich myśliwych. Następnie zebrani pod Pałacem Kawalera goście udali się w okolice parkowej piwniczki, gdzie odbywały się kolejno konkurencje jeździeckie. Najpierw bardzo widowiskowa gonitwa za lisem. W rolę lisa wcieliła się triumfatorka zeszłorocznej edycji Magdalena Ferdyn. Wyjątkowo zwinnie uciekała ona przed kilkudziesięcioma jeźdźcami, którzy próbowali zerwać z jej ubrania lisią kitę. Schwytać ją udało się jednak Patrykowi Sławińskiemu, który w rolę lisa wcieli się za rok.
Kolejną konkurencją było szukanie lisa, w której udział wzięli młodsi jeźdźcy.
Niezwykle efektownie zaprezentowały się amazonki podczas konkursu elegancji w damskim siodle. Za najpiękniej odzianą oraz najdostojniejszą uznano Sonię Schwalbe.
Hubertus to także wiele towarzyszących wydarzeń. Prezentowano umiejętności szermiercze, odbywały się wyścigi psów, w Pałacu Kawalera odbył się wernisaż wystawy Grupy 18 Obsydian. Na terenie parku swoje stoiska prezentowali liczni wystawcy, między innymi lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, Nadleśnictwo Świerklaniec, przedstawiciele Zakłady Spedycji i Transportu Lasów Państwowych i marki Dobre z Lasu, uczniowie i nauczyciele Technikum Leśnego w Brynku.
Były pokazy psów myśliwskich i ptaków drapieżnych.

Budżet partycypacyjny

Gospodarka odpadami

facebook

Projekty unijne

Poświadczenie Skutecznego Użytkownika

 

CAF dla Gminy Świerklaniec